Zařaď AI do své práce pomocí auditu

Poslední díl naší seznamovací AI Edice je tu. Pokud si nečetla první nebo druhý díl, tak doporučuji pro začátek. Nyní nás čeká fáze, kdy si načrtneme kroky, jak udělat ve tvé práci malý audit před zavedením nástrojů umělé inteligence. Šup rovnou na to…

1. Každodenní práce

Než se pustíš do začleňování umělé inteligence do svého pracovního prostoru, je důležité, abys nejprve udělala přehled o tom, jak tvá práce vypadá. Co všechno denně nejčastěji děláš? Jaké úkoly tě nejvíce zdržují? Zapiš si běžný pracovní den a poznamenej si úlohy, které jsou repetitivní, časově náročné, nebo které ti připadají neefektivní.

2. Identifikace oblastí

S přehledem tvých denních úloh v ruce nyní identifikuj ty, které by mohly být nahrazeny nějakým AI nástrojem, nebo by s nimi AI mohla pomoci. Nenech ale, aby ti AI kompletně suplovala tvé přemýšlení. Slyšela jsem příběh o jedné paní, která se v práci už i na jednoduché otázky ptá ChatGPT… Nechceme, aby nás otupila. Chceme, aby nám usnadnila práci a ideálně odebrala zbytečnosti.

AI audit schéma

3. Prioritizace úkolů

Nyní, když máš představu o tom, kde bys chtěla pomoc od AI začlenit, přišel čas na prioritizaci. Některé úlohy mohou být pro tvou práci klíčové, zatímco jiné méně. Zaměř se nejdříve na ty, které ti přinesou největší úlevu nebo zvýší tvou pracovní efektivitu.

4. Stanovení cílů

Pro každou oblast, kterou jsi identifikovala, stanov konkrétní cíle. Čeho chceš díky začleňování AI do své práce dosáhnout? Jaké konkrétní problémy chceš vyřešit? Mít jasné cíle ti pomůže lépe vybrat nástroj. Pár tipů, co přesně používám já, jsem ti ukázala ve druhém díle. Nástrojů je ale spousta, proto „pogoogli“, zda na tvůj úkol neexistuje také nějaký. Například, píšeš-li často dlouhé e-maily nebo reporty, bylo by možné využít nástroje k tvorbě konceptů textů.

5. Experimenty s AI

Nyní, když máš plán, nezbyde než se do toho pustit. Každá změna je proces. Někdy může AI přinést super výsledky hned od začátku, jindy budeš muset několik nástrojů vyzkoušet, než najdeš ten pravý. Nenech se odradit prvními překážkami, jako je například to, že si nebudeš jistá, jak napsat prompty. AI se učí spolu s tebou.

Dalším krokem pro tebe může být automatizace jednotlivých úkolů. S tím ti může pomoci třeba platforma Make.

Příklad z praxe:
Představ si, že jsi marketingová specialistka a každý týden trávíš hodiny tvořením obsahu pro sociální sítě. Audit by ti ukázal, že právě tady bys mohla AI využít – ke generování nápadů na příspěvky nebo dokonce k vytvoření prvních konceptů. Stanovením cíle, např. „snížit čas strávený tvorbou obsahu o 30 %“, pak můžeš začít zkoumat a experimentovat s různými nástroji. Navíc, pokud tvoříš vizuály, možná bys zjistila, že AI generované obrázky mohou tvou práci šoupnout na novou úroveň.

Podpis Katka

Kariérní Boostery

Tipy, které tě posunou ke spokojenosti v práci!
Doručené přímo do tvé emailové schránky.

Nepodařilo se uložit. Prosím, zkus to ještě jednou.
Přihlášení se podařilo 😊.