Zajímá tě, co tě finančně čeká, když nastupuješ na mateřskou a rodičovskou? Přijde ti, že informací je na každém rohu mnoho, ale chceš jeden zdroj? Společně s Petrou z TaxandSocial jsme daly dohromady tento přehledný článek.
Tak čti dál, ať víš jak na to. Ať už jsi zaměstnaná, OSVČ, nebo obojí, máme pro tebe skvělé tipy a scénáře, jak zvládnout tento životní krok s klidem a přehledem. Nepřiprav se zbytečně o peníze .
Kroky, které udělat, když zjistíš, že jsi těhotná
- Nahlášení těhotenství zaměstnavateli: Nejsi povinna těhotenství okamžitě hlásit. Jen to udělej včas, abys byla chráněna zákonem např. proti výpovědi či úpravě pracovních podmínek. Nárok na MD ti začíná 6-8 týdnů před očekávaným porodem. Lékař ti vystaví potvrzení o nástupu na MD, které předáš zaměstnavateli. Kdy to v práci oznámíš je na tobě. Obecně se doporučuje ve chvíli, kdy víš, že je těhotenství potvrzené a “stabilní” (první trimestr).
Pozor: Pokud nastoupíš na MD později, protože chceš třeba pracovat do posledního dne, tak si tím PPM neprodloužíš a peníze doplacené nedostaneš. Nárok za toto období propadne. - Jsi zaměstnaná: Tvůj zaměstnavatel nahlásí nástup na MD a žádost o PPM na OSSZ.
- Jsi OSVČ: Musíš nahlásit PPM na příslušné instituce sama (OSSZ, zdravotní pojišťovnu). Pokud nevyužiješ spolupracující osobu, či zaměstnance tak se nabízí možnost přerušení činnosti. Nebo můžeš nechat živnost aktivní a nic nedělat, podnikání tak bude vedeno jako vedlejší činnost a neplatí pro tebe minimální vyměřovací základ (VZ).
- Všechny důležité dokumenty měj pohromadě. Potvrzení od lékaře, nahlášení zaměstnavateli i všechny formuláře k OSSZ.
Příprava před mateřskou
Mateřská dovolená (MD) začíná zpravidla 6-8 týdnů před plánovaným termínem porodu a trvá 28 týdnů. Aby ti vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), musíš splňovat několik základních podmínek:
- Délka účasti na nemocenském pojištění (NP):
- Minimálně 270 kalendářních dní během posledních 2 let před nástupem na mateřskou dovolenou.
- Pokud jsi OSVČ, tak to pro tebe navíc znamená další podmínku, že musíš platit NP minimálně 180 dní v posledním roce před nástupem na PPM.
- Aktuální účast na nemocenském pojištění:
- Pro OSVČ to znamená, že musíš platit nemocenské pojištění.
- Pokud jsi zaměstnaná, tak ti ho hradí převážně zaměstnavatel (0,6 % jde nyní z platu zaměstnance).
- Pokud jsi v ochranné lhůtě 180 dní, která se vztahuje na ženy, které byly těhotné a ukončily (byl jim ukončen) pracovní poměr. Jen pozor na to, že pokud pracovní poměr např. trval jen 3 měsíce, tak ochranná lhůta je také 3 měsíce.
Jsem zaměstnaná
Tady je to poměrně jednoduché:
- Výše PPM se vypočítá jako 70 % tvé průměrné denní mzdy za posledních 12 měsíců z denního vyměřovacího základu (DVZ).
- Během RD za tebe jako zaměstnankyni nikdo neplatí NP, ale to nemá vliv na tvůj nárok na další PPM (pokud by hned navazovala na RD, nebo na neplacené volno do 4 let věku dítěte), protože tato doba se posuzuje jako účast na NP.
Jsem zaměstnaná s vedlejším OSVČ
- Pokud jsi platila NP i jako OSVČ, můžeš mít navýšenou výši PPM. Respektive ti může vzniknout nárok na dvě PPM .
- Pokud budeš PPM čerpat ze zaměstnání a budeš chtít být stále aktivní na OSVČ, tak v tomto případě můžeš.
Jsem OSVČ na hlavní činnost
- Je nutnost platit si NP, jinak na PPM nedosáhneš. Je potřeba abys platila alespoň 180 kalendářních dnů v posledním roce před nástupem PPM (posuzuje se k počátku nástupu na PPM). A opět splnit i těch 270 dní. K datu nástupu na PPM musíš být nemocensky pojištěna.
Výše PPM závisí na výši tvých odvodů na NP v posledních 12 měsících před nástupem na PPM. - Po dobu pobírání PPM se podnikání OSVČ považuje za vedlejší činnost, což znamená, že jako OSVČ nemusíš platit zálohy na sociální pojištění (SP).
- U zdravotního pojištění (ZP) nastává změna. Musíš své pojišťovně nahlásit, že se změnila kategorie a jsi nově jako příjemce PPM státní pojištěnec, tím se na tebe nevztahuje minimální VZ a budeš tak platit zálohy stanovené dle posledního přehledu. Podmínka státního pojištěnce musí platit celý měsíc, aby se na tebe nevztahoval minimální VZ.
Pozor: I když jsi OSVČ na RP a tvé podnikání je vedlejší činností, stále platí, že si nemusíš platit NP (u OSVČ vždy dobrovolné), pokud nechceš. Avšak pokud si NP neplatíš a chceš mít dvě děti hned po sobě, tak nemáš nárok na druhou PPM.
Během pobírání peněžité pomoci v mateřství
Po dobu pobírání PPM či RP za tebe stát platí jen ZP. SP, kam spadá i NP, se neplatí, ale doba strávená na MD a RD se počítá do „odpracovných let“ pro nárok na důchod.
A co když chci na mateřské podnikat?
Jak asi víš, tak při pobírání PPM nemůžeš osobně vykonávat podnikatelskou činnost.
- Pokud máš tedy klienty, tak se jim nemůžeš plně věnovat. Nemusíš podnikání ale přerušovat, či ukončit po dobu pobírání PPM.
- Je možné, aby za tebe činnost vykonával jiný zaměstnanec nebo si můžeš zaregistrovat “spolupracující osobu” (manžel, partner v domácnosti…).
- Je možné živnost i přerušit, pak nemusíš platit zálohy žádné. Ušetříš tak na zálohách pro ZP. Lze to udělat online přes změnový list.
Bude záležet, co se ti více vyplatí .
Přechod na rodičovskou
Jak už jsme psaly… MD/PPM trvá zpravidla 28 týdnů (u dvojčat 37 týdnů). Po vyčerpání PPM začneš čerpat RP. Můžeš být třeba zaměstnaná na RD do 3 let a RP si vybrat rychleji. U OSVČ toto nelze… jak vybereš RP, tak se tvá živnost mění zpět na hlavní činnost.
- Celková částka RP je nyní 350 000 Kč na jedno dítě, u dvojčat 525 000 Kč. Nově od 1. 1. 2024 můžeš měsíční čerpání nastavit až na výši 47 700 Kč, minimálně však 50 Kč. Tato maximální částka musí být na základě odpovídajícího DVZ (musí na to být odpovídající předchozí příjmy a tedy i odvody). Pokud to nelze ani jednomu z rodičů stanovit, tak max. částka je 13 000 Kč měsíčně. Toto čerpání můžeš měnit každé tři měsíce a to třeba na webu Jenda od MPSV.
- Pro děti narozené od 1. 1. 2024 můžeš čerpání RP nastavit jen do 3 let. Ale pokud teď budeš měnit výši a dítě se ti narodilo třeba 2022, tak si to můžeš rozložit až do 4 let.
Tip pro délku čerpání RP u OSVČ
Tobě se vyplatí rozložit si čerpání ideálně na 3-4 roky (záleží, kdy se ti narodilo/narodí miminko).
Doporučení:
Vyber si velké částky co nejdříve a na poslední měsíce si dej výplatu aktuálně minimální částky 50 Kč.
A proč? Pokud nemáš problém hospodařit s penězi, tak si velké částky ulož na spořící účet a ony ti budou navíc množit i nějaké další peníze. Jak a kdy budeš vybírat je na tobě.
Těch 50 Kč je z důvodu, že když čerpáš RP, tak se živnost po dobu pobírání považuje za vedlejší činnost.
Tip pro délku čerpání RP u zaměstnance
Záleží, jaké máš plány… pokud ale víš, že určitě neplánuješ rozjed podnikání a umíš velmi dobře hospodařit s penězi, tak si můžeš zkusit vybrat v co nejkratší dobu celý RP.
Doporučení:
- Nech si vyplatit RP, co nejrychleji by to šlo (dle tvého DVZ). Toto budeme mít každá jinak… některá 7 měsíců, některá třeba 17 měsíců…
- Peníze si rozplánuj do měsíců, kdy na ně “nemůžeš sahat”. Když to totiž roztočíš hned a jsi zvyklá na měsíční příjmy, tak to nebude fungovat.
- Peníze, které budou navíc si odlož na spořící účet s vysokým úrokem. Na takový, ze kterého je ale můžeš dle potřeby čerpat.
- Peníze ti budou vydělávat trochu více díky úroku .
Chci pracovat na rodičovské
Určitě můžeš. Pokud budeš hledat flexibilnější úvazek, tak koukni třeba na platformu Mumdoo.cz, M.arter či MámaJob.
- Pokud chceš pracovat pro svého zaměstnavatele během RD, je nutné uzavřít novou smlouvu (obvykle na jinou pracovní pozici), protože zaměstnanec nesmí vykonávat stejnou práci, kvůli které čerpá rodičovskou dovolenou. Musí být uzavřena jiná pracovní smlouva, například na jinou pozici nebo na zkrácený úvazek.
- Nárok na RP ti zůstává, pokud dítě nedochází do předškolního zařízení na více než 92 hodin měsíčně (pro děti mladší dvou let). Starší děti mohou navštěvovat školku nebo jiné zařízení bez omezení, pokud stále plníš podmínky RP.
Chci zahájit podnikání na rodičovské
Paráda, ale pozor na detaily:
- Když podnikáš při pobírání RP, tak se bere živnost jako vedlejší a u ZP i SP se tě netýká minimální VZ. Nemusíš tak platit vysoké zálohy jako na hlavní činnosti. U ZP doplatíš po konci roku pojistné dle toho, kolik si vyděláš. U SP je výjimka, že když tvůj zisk nepřesáhne 105 520 Kč za rok 2024 (platí pro celý rok – jinak se to krátí), tak SP neplatíš. Pokud tuto částku přesáhneš, tak SP platíš.
Doufáme, že ti tento průvodce pomůže projít těhotenství, mateřskou a rodičovskou s menším stresem a větším sebevědomím .
Více najdeš v obsáhlé příručce od ČSSZ.
@karieraproholky / @taxandsocial
Kariérní Boostery
Tipy, které tě posunou ke spokojenosti v práci!
Doručené přímo do tvé emailové schránky .