Razím takové přesvědčení (a mé klientky mi ho hojně potvrzují)…
Poslední kapkou, proč se opouští firma je šéf, který ti nesedne.
Tvůj lídr tě totiž dokáže namotivovat a vystřelit do výšin, ale i stáhnout ke dnu.
„Víš Katko, já tu práci milovala, ale pak přišla nová šéfová… a nesedly jsme si lidsky ani pracovním stylem.“
Toto slýchám na 70 % konzultací po tom, co je klientka na odchodu z práce a nebo odešla. Byla to ta poslední kapka 💧.
Posvítím ti proto na typy šéfů, se kterými se můžeš potkat a dám ti k nim manuál. Zjistíš, co na ně funguje.
Manipulátor
Využívá emoce a třeba i přibarvuje věci, aby dosáhl/a svých cílů. Očekává, že budeš pracovat šíleným tempem (stejně jako on/a). Recept na to, abys by ses cítila pod neustálým tlakem.
➡️ Nenech se natlačit do kouta dusnem, které tvoří. Nauč se dobře komunikovat své hranice a prodávat, co se ti povedlo. Pokud se situace nezlepší a dlouhodobě tě to vyčerpává, mohla by být na místě změna práce.
Duch
Duch tě většinou nechává na pokoji, což může být frustrující, když potřebuješ vedení nebo odpovědi.
➡️ Pokud cítíš, že ti nedává zpětnou vazbu, 1:1 se nekonají, nevede tě a nijak si tě nevšímá… neboj se ho mile konfrontovat s konkrétními problémy, které ti to působí a požádat o více zapojení. Zeptala bych se ho třeba, zda je to tím, že má hodně práce (uvidíš, co odpoví) a také jaký styl komunikace mu nejvíce vyhovuje (audio nahrávky, e-maily, telefonát, schůzka…). Jestliže to ale není o nedostatku času a ty se dlouhodobě necítíš podporována… a nevyhovuje ti to (to je podstatné), tak bych šla hledat vedení jinde.
Mentor
Pokud máš mentora, gratuluji! Aktivně tě podporuje a pomáhá ti rozvíjet tvé dovednosti.
➡️ Neboj se navrhovat nové nápady a zkoušet různé přístupy.
Využij jeho zkušeností ke svému růstu a pravidelně si vyžaduj zpětnou vazbu.
S takovým šéfem máš ideální podmínky pro rozvoj a růst. Nasávej jako houba, hodně tě to posune.
PS: Opravdu existuje, měla jsem tu čest zažít si šéfku jako mentorku. Je to pro mě do teď ikona.
Šikanátor
Šikanátor používá agresivnější taktiky a může ti srazit sebevědomí. Klíčové je nenechat se zastrašit a nezačít o sobě pochybovat.
➡️ Dokumentuj své úspěchy a udržuj si záznamy o komunikaci.
Varianta jedna: dala bych šanci přímé konfrontaci (pokud si myslíš, že to má smysl a se šikanátorem se dá rozumně mluvit).
Varianta dva: šla bych to eskalovat na vyšší místa s nastavením hlavy, že pokud se to nepotká s pochopením, tak odcházím. Tady je klíčové, abys šikanu rozpoznala a ochraňovala své zdraví! Za srážení tvé sebehodnoty ti nestojí ani ten nejvíc „cool“ job.
Delegátor
Delegátor ti důvěřuje, že zvládneš úkoly samostatně, což však může vést k imposter syndromu pokud v roli začínáš, nebo nejsi seniorní a potřebuješ podporu a vedení.
➡️ Doptávej se ho na detaily a kontext, které potřebuješ pro úspěšné dokončení úkolů. Např. „Mohl bys mi prosím upřesnit, jak bys chtěl, aby tento projekt vypadal v konečné fázi?“
Taky klidně neváhej a zadej mu do kalendáře schůzku, kde si vyžádáš zpětnou vazbu.
Když pracuješ samostatně, může být užitečné si vytvářet vlastní termíny a milníky. Tím se uklidníš, že držíš krok se svými úkoly a můžeš proaktivně a včas řešit případné problémy.
Kámoš
Snaží se být super kámoš, ale to může narušit profesionalitu.
➡️ Nějaké hranice jsou v práci potřeba, takže dávej pozor, s čím se mu svěřuješ. Čáru, kde končí práce a začíná osobní život kreslíš ty. Když budeš potřebovat zpětnou vazbu, tak by to mohlo způsobit zaujetí.
Mikromanažer
Mikromanažer kontroluje každý tvůj krok, což může být frustrující. Občas je i překážkou k flexibilitě.
➡️ Posílala bych mu (např. každý týden) krátká shrnutí, na čem právě pracuješ a jaké budou tvé další kroky. Pravidelně s ním komunikuj a dodržuj deadliny. Díky tomu pocítí, že se na tebe může spolehnout a měl by kontrolu „uvolnit“.
Diktátor
Diktátor očekává, že jeho úkoly budou plněny bez výhrad.
➡️ Diktátora bych se snažila odhalit otázkou už na pohovoru. Např: „Jakým způsobem jsou zadávány úkoly?“ Pokud už ale takového šéfa máš a tento styl řízení ti nevyhovuje, snaž se nacházet způsoby, jak efektivně komunikovat své nápady a připomínky. Vždy bych je podkládala jasným přínosem pro firmu/tým/úkol… Pokud konstruktivní diskuse není možná a cítíš se stále nepochopená, zvaž jinou pozici a nebo firmu.
Kariérní Boostery
Tipy, které tě posunou ke spokojenosti v práci!
Doručené přímo do tvé emailové schránky 📨.